Logo společnosti Grafia Logo ESF Státní vlajka České republiky
Projekt OPEN DOOR – odborné jazykové vzdělávání pro podniky Plzeňského kraje

10 nejčastějších problémů jazykové výuky a jak je řešit

*

1. Nejsem typ na jazyky.

Někomu jdou jazyky rychle a snadno, jiný potřebuje více času a speciální přístup. Naučit se jazyk ale dokáže dříve či později opravdu každý.

* 


2. Mně ta slovíčka prostě nejdou do hlavy.

Lidé se dělí na tři typy – vizuální, auditivní a kinestetický – podle toho, jaký druh informací je jim nejbližší, nejlépe se jim pamatuje. Lépe si pamatujete to, co vidíte? Pak nepotřebujete hodinu kde se jen vypisují cvičení v učebnici, ale bude Vám lépe vyhovovat výuka s videoukázkami nebo e-learning. Nejvíce si odnesete z toho, co slyšíte? Pak potřebujete výuku s důrazem na komunikativnost a konverzační cvičení. Potřebujete si všechno zkusit a „osahat“? Pak hledejte interaktivní výuku zaměřenou na praktický nácvik reálných situací.

* 

3. Do další hodiny všechno zapomenu.

Tady se nabízí dvě cesty. Buď musíte přistoupit k samostudiu a svědomité domácí přípravě, nebo je potřeba mít lekce častěji než jednou týdně.

* 

4. Nemám čas na domácí úkoly.

Domácí příprava je nezbytná. Pokud nemáte čas na psaní domácích úkolů, co jiná forma opakování? Například poslechové CD si lze pouštět v autě cestou do práce, takže příprava nezabere žádný čas navíc.

* 

5. V kurzu je nás hodně a nedostanu se ke slovu tak často, jak bych potřeboval.

Zvolte tedy individuální kurz. Pokud Vám tohle řešení přijde příliš drahé, dohodněte se s kolegou či kamarádem a absolvujte hodiny ve dvojici. Hledejte takovou vzdělávací společnost, která umí vyjít vstříc vašim potřebám.

* 

6. Nemám motivaci. Po prázdninách nebo Novém roce to ještě jde, ale kolem Vánoc a když je venku pěkně...

A opravdu není prostor pro nalezení motivace? Opravdu nechcete lepší práci? Nebát se vyřídit telefon se zahraničním dodavatelem či zákazníkem? Být si jistější? Neutíkat když Vás na ulici zastaví kolemjdoucí cizinec? Opravdu ne? Dobrá. A co takhle intenzivní kurz v době, kdy motivaci máte?

* 

7. K čemu je dobré umět konverzovat o sportu nebo rodině? V práci takové věty nevyužiju.

Pokud se učíte jazyk kvůli práci, pak byste měli hledat kurz, který profesně co nejlépe vystihuje vaše potřeby. Obecná a obchodní angličtina tak, jak je známe z jazykovek, už dávno nestačí.

* 

8. Sedím osm i více hodin v práci a pak se mám jít ještě něco učit?!?

Proč ne? Nebo můžete zajít na personální oddělení či ke svému nadřízenému a zjistit, jestli by se na vašem jazykovém vzdělávání nemohla firma podílet. Finančně, umožněním výuky v pracovní době, případně i na pracovišti...

* 

9. Stejně to k ničemu není.

Požadujte důkaz. Papír potvrzující účast v kurzu skutečně k ničemu neslouží. Požadujte kurz zakončený složením zkoušky, jejíž standard bude potvrzen certifikátem.

* 

10. Všechny kurzy jsou stejné.

Naštěstí nejsou. Opravdu jsou na trhu kurzy, které jsou inovativní, interaktivní, zábavné a naučné. Ale není jich zdaleka většina a chce to pečlivě hledat a vybírat podle právě Vašich individuálních potřeb.

* 

Hodně štěstí při výběru jazykové výuky Vám přeje tým Grafia, s.r.o.!

© Vyrobila Grafia s.r.o. Plzeň 2006
e-mail webmaster